Innowacyjne połączenia czyli materiały roślinno-polimerowe, jako ważny punkt w drodze ku gospodarce o obiegu zamkniętym.

Home / Artykuły / Innowacyjne połączenia czyli materiały roślinno-polimerowe, jako ważny punkt w drodze ku gospodarce o obiegu zamkniętym.
Innowacyjne połączenia czyli materiały roślinno-polimerowe, jako ważny punkt  w drodze ku gospodarce o obiegu zamkniętym.

Włókna roślinne, jako surowiec wpisujący się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, są coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym czy w produkcji sprzętu sportowego, ale również w budownictwie. Wzrastający popyt na materiały budowlane i wykończeniowe wytwarzane z surowców włóknistych sprawiają, że sukcesywnie poszerza się ich paleta i coraz chętniej sięgają po nie architekci – często na życzenie klienta.

Wielu producentów wprowadziło do swojej oferty handlowej deskę tarasową, stolarkę otworową, balustrady i tralki, panele ścienne i podłogowe, gonty oraz elementy ogrodzeń produkowane z takich surowców jak np. mieszaniny włókien drzewnych, włókien lnianych, łuski ryżu i bagassy. Są to materiały kompozytowe drzewno-polimerowe, w których włókna naturalne są „zamknięte” w matrycy z tworzywa termoplastycznego. Włókno stanowi
w kompozycie od 30 do 70% wagowych.

Materiały te są dość często wykorzystywane w budownictwie modułowym oraz w produkcji elementów prefabrykowanych. Dużą zaletą kompozytów drzewno-polimerowych jest łatwość nadawania ich powierzchni pożądanej barwy oraz tekstury i cech haptycznych (dotykowych), dzięki czemu z powodzeniem mogą imitować takie materiały jak np. żeliwo, kamień czy drewno. Ponieważ wytwarza się je najczęściej metodą wytłaczania, produkt odznacza się powtarzalnym rysunkiem i fakturą, co jest korzystne z estetycznego punktu widzenia podczas łączenia elementów w większe zespoły.

Obecnie coraz większy udział w rynku mają kompozyty drzewno-polimerowe, w których zastosowano termoplastyczne biopolimery, takie jak modyfikowana skrobia, modyfikowana celuloza czy polilaktyd. Połączenie naturalnych włókien z polimerem pochodzenia naturalnego czyni te materiały bardziej przyjaznymi środowisku.

 

Autor:

dr hab. inż. Mariusz Mamiński

Wydział Technologii Drewna
Katedra Technologii Drewna w Przemyśle Drzewnym
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie